Župan dr. Tomaž Rožen in poveljnik občinskega Štaba CZ Branko Kaker obiskala interventne službe v občini
Širjenje nove koronavirusne bolezni ne pojenja, zato je še toliko bolj pomembno delo interventnih služb, ki so že ves čas epidemije najbolj izpostavljene.
Župan občine Ravne na Koroškem dr. Tomaž Rožen in poveljnik občinskega Štaba civilne zaščite Branko Kaker sta z današnjim obiskom na terenu izrazila hvaležnost in zahvalo vodstvom, ter predvsem ekipam v NIJZ območna enota Ravne, Zdravstveno reševalnem centru koroške in Zdravstvenem domu Ravne na Koroškem.
Dr. Tomaž Rožen je z namenom izmenjave mnenj in spremljanjem stanja na terenu, prisluhnil tudi težavam s katerimi se soočajo zdravstvene ustanove. Ob dobrih novicah s strani zdravstvene stroke, ki kažejo na izjemno organiziranost inštitucij, strokovno usposobljenost osebja in zavidljivo osebno angažiranost, tako vodstva kot članov ekip, ki so dobesedno v prvih vrstah boja proti COVID-19, je župan med drugim poudaril, da s hvaležnostjo, predvsem pa ponosom stoji ob strani tistim, ki v tem izjemno zahtevnem obdobju, v neznanih razmerah in spreminjajočih se okoliščinah skrbijo za dobro vseh nas. Skupaj so se dogovorili tudi za nekaj možnosti izboljšav in prilagoditev, da bo delo nujnih ekip potekalo še bolje in lažje.
Poveljnik Štaba CZ občine Ravne Branko Kaker je izpostavil dobro sodelovanje v korist ljudi, ki se na nujne številke Štaba CZ dnevno obračajo po raznovrstno pomoč in večkrat terjajo sodelovanje služb nujne pomoči in humanitarnih organizacij.
V območni enoti Nacionalnega inštituta za javno zdravje je zaposlenih 14 oseb, 3 moški in 11 žensk. Ne glede na maloštevilnost že ves čas epidemije (tako prvega kot zdaj, drugega vala) neprenehoma iščejo tesne stike, jih obveščajo, svetujejo s priporočili za izvajanje posameznih dejavnosti in skušajo zajeziti širjenje koronavirusne bolezni na Ravnah na Koroškem, in širše v regiji. Kot največjo nevarnost trenutno, sicer dobro utečenega in organiziranega tima, je predstojnica OE Ravne Neda Hudopisk, dr. med., spec. javnega zdravja, izpostavila lastno osebno odgovornost posameznikov. Ljudje še nismo ozavestili kako pomembno je, da se ne izpostavljamo in da s preprostimi ukrepi onemogočamo širjenje epidemije. Najbolj pomembno pa je, da se držimo nasvetov/priporočil strokovnih služb, denimo za izvajanje karantene, izolacije. Mnoge anonimne prijave pričajo o nespoštovanju in kršenju veljavnih predpisov. Žal pa se na NIJZ v času epidemije soočajo tudi s stiskami ljudi, ki se kažejo v obliki žalosti, strahu, tudi agresije, jeze, nasilja in zlorab prepovedanih substanc. Za psihološko podporo prebivalcem ob epidemiji COVID-19 so vzpostavili brezplačno, 24 urno številko 080 51 00. Na NIJZ OE Ravne so dosegljivi na (02) 8705 600.
Direktorica Zdravstveno reševalnega centra koroške, ki šteje 86 zaposlenih, Marijana Kašnik je v pogovoru prav tako z veseljem potrdila, da trenutno obvladujejo situacijo, ves čas se prilagajajo okoliščinam in iščejo ustrezne možnosti. V zadnjem času so imeli veliko voženj zaradi selitev oskrbovancev DSO in premeščanjem slednjih. Najbolj jih trenutno pesti trajanje intervencij, saj ne glede na to, da osebje vselej odreagira v najkrajšem možnem času, ves protokol razkuževanja in priprave na ponovno intervencijo zahtevajo svoj čas. Tudi na ZRCK ob tem, da bi bil potreben nakup še kakšnega reševalnega vozila, kot perečo izpostavljajo »samoodgovornost«, da imajo dežurne ekipe vse potrebne informacije o situaciji, ki jih čaka na terenu in s katero se bo ekipa ZRCK morala soočiti hitro, strokovno, učinkovito. Ekipa reševalcev je predstavila način izvoza na intervencijo in opremo, ter pojasnila, da intervencije v korona času trajajo minimalno 2 uri. Vsaka intervencija pa od posameznika ves čas terja popolno koncentracijo in da v praksi uporabi kar največ strokovnega znanja.
V Zdravstvenem domu Ravne na Koroškem je župana in poveljnika sprejel direktor zavoda mag. Stanislav Pušnik, dr. med. spec., in ju seznanil s povečanim obsegom dela, povečanim obsegom jemanja brisov (tudi po več kot 300 v enem dnevu) in o dejstvu, da se stanje karanten med okoli 170 zaposlenimi v ZD, po alarmantnem stanju v začetku oktobra, zdaj umirja. Kljub vsemu so uspeli ohraniti delovanje vseh postaj in delo na vseh lokacijah, kjer izvajajo nadzorovan vstop - t.j. da merijo telesno temperaturo, potrebno je izpolniti vprašalnik o tveganjih za koronavirus, ter opozarjajo na pravilno rabo zaščite za dihala in razkuževanje rok. Kot najbolj pozitivno pridobitev, ki se je izkazala za več kot upravičeno, je izpostavil novo ARI ambulanto, pripravljen pa je tudi že protokol za t. i. »drive in« princip jemanja brisov. Zahvala za organiziranost in strokovni pristop gre ekipam, ki omogočajo jemanje brisov tudi na terenu, kar se je izkazalo najbolj koristno v primeru CUDV.
Ambulanta ARI deluje po predhodnem naročilu za jemanje brisov in preglede vse dni v tednu, tudi ob sobotah in nedeljah. Kontakt za ARI je 031 467 010, prav tako pa so vzpostavili kontakt za preventivne ukrepe in svetovanje ZD Ravne na (02) 87 05 272.
Soočajo se s težavo nepredvidljive infektivnosti in so dejavno vključeni tudi pri pomoči NIJZ ob pojavu okužb znotraj delovnih organizacij na koroškem, ki jih trenutno ni malo, Ministrstvo za zdravje pa je tudi skrb za definicijo karantene predalo medicini dela in izbranim zdravnikom. Najbolj pereče vprašanje zanje ta hip, tako dr. Pušnik, je izpad fizioterapije za Mežiško dolino, saj prostore trenutno koristi DSO Prevalje za t.i. rdečo cono, zato upa, da se razmere tam kmalu izboljšajo in da se vzpostavijo druge možnosti reševanja rdeče cone. Med težavami je še cena zaščitne opreme, ki je je sicer na trgu dovolj, a po izjemno visokih cenah, ob spremenjenih kriterijih upravičenosti do cepiva proti gripi in kroničnem pomanjkanju količin v Evropi, pa se soočajo še z odpovedmi cepljenj in nezmožnosti zagotavljanja slednjega izven strogo določenega protokola. Za boljšo odzivnost strokovnih služb so v tem času že uspeli zagotoviti učinkovit sistem, ter možnosti naročanja po elektronski pošti in aplikaciji dozdravnika.si.
Tako kot vsi ostali sogovorniki je tudi direktor dr. Pušnik poudaril: “Odgovornost vsakega posameznika je, da ni in ne postane razlog za karanteno!”
V zahvalo vsem v prvih vrstah in predvsem, da jim omogočimo opravljanje njihovega dela varno in učinkovito - spoštujmo ukrepe, izvajajmo priporočila in ostanimo zdravi!