Ravne - mesto forme vive
Urejeno arhitekturno podobo mesta Ravne na Koroškem bogatijo jeklene skulpture Forme vive, enkratne umetnine preko tridesetih umetnikov iz petnajstih držav, ki so nastale v okviru mednarodnih kiparskih simpozijev v letih 1964 – 1989, 2008 in 2014. Monumentalne kiparske kompozicije so se vrasle v vizualno podobo mesta. Čeprav večinoma nagovarjajo z abstraktno likovno govorico, so postale njegov nepogrešljiv del in simbolni izraz več kot tristo let stare tradicije fužinarstva v teh krajih, kot svojevrstna likovna atrakcija in dejavna sestavina v življenju mesta, njegovih parkov in drugih zelenih površin. Umetniki so v sodelovanju z mojstri iz ravenske jeklarne ustvarili izjemne umetnine iz železa in jekla, ki bogatijo arhitekturno podobo mesta in okoliških krajev.
Mesto so v šestdesetih letih prejšnjega stoletja intenzivno pozidali z novimi bivalnimi soseskami, zato so kiparji v jeklu uresničena dela praviloma ustvarjali za vnaprej določene urbane ambiente; sprva med stanovanjskimi bloki nove soseske na Čečovju, kasneje na izpostavljenih točkah širšega mestnega okoliša. Izvirna ideja je celo narekovala postavitev skulptur na premišljeno odbrane lokacije, kjer bi kot svojevrstne likovne atrakcije in vedutni poudarki v smislu prostorskih koordinat določale izhodišča za urbanistično načrtovanje razvoja mesta.
Štirintrideset izvirnih kiparskih kompozicij, ki so jih umetniki - deset Slovencev, pet Japoncev, po štirje Nemci in Hrvati, trije Angleži, po dva Italijana in Američana ter Srb, Poljak, Makedonec, Danec, Irec in Kanadčan - ustvarilo na ravenskih simpozijih Forme vive, je danes smotrno razporejenih v okolju in vabijo obiskovalce, da prisluhnejo njihovi govorici. Hkrati predstavljajo neprecenljivo zakladnico izvirnih likovnih idej, saj omogočajo zgovoren vpogled v stremljenja sodobnega svetovnega kiparskega ustvarjanja.
S sintagmo »Forma viva« izražamo idejo svobodnega in neodvisnega plastičnega oblikovanja, v našem primeru iz izvirne surovine – jekla. Plemenito jeklo je simbolni material industrijske ere, ki je zgodovinsko zaznamoval mesto Ravne na Koroškem in njegov razvoj. Umetniki so v prvi vrsti upoštevali tradicionalni kiparski material našega jeklarskega okolja.
Povezava - film S PUNKLOM PO FORMI FIVI:
https://www.youtube.com/watch?v=PoAZoBTm7CA&feature=youtu.be