Na Ravnah župani z ministrom Jožetom Novakom in delovno ekipo razpravljali o delih na vodotokih na Koroškem
Danes se v prostorih Občine Ravne na Koroškem srečujejo župani in županje Koroških občin, ki so jih v lanski najhujši ujmi prizadele poplave. Sodelovali so predstavniki občine Dravograd, Mislinja, mestne občine Slovenj Gradec, županja občine Črna mag. Romana Lesjak, župan občine Mežica Mark Maze in Prevalj dr. Matic Tasič ter občine Ravne na Koroškem dr. Tomaž Rožen.
Ministra za naravne vire in prostor Jožeta Novaka so spremljali direktorica Direkcije RS za vode Urška Hočevar, direktor urada za investicije DRSV Tilen Košir in Mateja Klaneček, vodja sektorja Drava, ter predstavniki koncesionarja VGP Drava.
Župan občine Ravne na Koroškem dr. Tomaž Rožen jim je izrekel dobrodošlico na Ravnah in v regiji na terenskem obisku, ter dodal: ‘Obisk delegacije direkcije, na katero veliko stavimo, je velik dogodek, sploh da imamo priložnost razgovora o konkretnih zadevah kot je denimo pereča tema čiščenja zadrževalnikov. Morda se zdi delo kdaj (pre)počasno / a je vsekakor bilo veliko narejenega, najbolj pa nas veseli, da so načrti del na vodotokih v prihodnje izjemno smeli.’
Minister Jože Novak je izpostavil: ‘Do konca julija so bila izvedena vsa interventna dela, predmet sestanka je, kako sanacijski program in ostali projekti tečejo in bodo tekli v prihodnje. Minister je naložil sistematični pregled čiščenja zadrževalnikov ter redno izmenjavanje izkušenj s terena s predstavljeno ekipo.’ Minister je še ppozoril na naložen les ob vodotokih ter da je potrebno poskrbeti za zaledno čiščenje lesa in vzpostaviti prihodnji nadzor nad prepovedjo skladiščenj ob reki Meži, skupaj s pristojnimi, od lastnikov gozdov do SIDG in Zavoda za gozdove. Omenil je še nanose plavja, ki da jih je treba urgentno odpraviti, ter izvoze gramoza, ki je na voljo občinam za uporabo.
Predstavitev je potekala po točkah: redno vzdrževanje kot javna služba, sanacije in investicije.
Redno vzdrževanje je predstavila Mateja Klaneček, ki je za območje občine Ravne kot izvedeno navedla vzpostavljeno pretočnost struge Kotulke, v letošnjem letu je v načrtu še urejanje Črnega potoka (predvidoma konec leta, če bo vreme) in v planu je še regulacija Meže skozi območje železarne Ravne. V sklopu drugih izrednih dogodkov so bila izvedena tudi dela na Javorskem potoku in Koroškem Selovcu.
Na investicijah na Koroškem trenutno tečeta dva projekta v Dravogradu iz načrta za okrevanje, v pripravi je javno naročilo za nadzor in gradnjo na pritokih Drave.
Informacije za občino Ravne:
INTERVENCISKI IN IZREDNI UKREPI 4, AVGUST 2023 PO SEKTORJIH OBMOČIJ
Na sektorju območja SO Drava je bilo 451 zaključenih delovišč, v vrednosti 28.611.986,16 €
Izvedena vzdrževalna dela:
Ravne na Koroškem: Kotuljka (vzpostavitev pretočnosti struge), Črni potok v spodnjem toku (stabilizacija struge gorvodno), Meža skozi GO Železarna Ravne (vzpostavitev pretočnosti struge, obnova VI, ustalitev dna s talnimi pragovi)
Izvajanje sanacijskega programa na območju občine Ravne 2024:
Meža (Dobrije), Suha, Kotuljka, Strojnska reka, Brešarjev graben.
Mateja Klaneček je še dodala: ‘Na Ravnah smo že v dogovorih z ožjimi deli lokalne skupnosti za posamezne sestanke o programu izvajanja projektov na terenu, s predstavitvijo projektov zainteresirani javnosti.’
IZVAJANJE SANACIJSKEGA PROGRAMA
- V maju 2024 je Vlada sprejela Program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi močnih neurij z večdnevnim obilnim deževjem s poplavami in plazovi 4. avgusta 2023.
- sanacija = priprava dokumentacije, recenzija, pridobivanje soglasij in dovoljenj
- izvedba sanacijskega programa bo trajala 5 let.
- Upoštevati je treba: pogoje soglasodajalev, vpliv podnebnih sprememb, časovne omejitve zaradi gnezdenja ptic in drstenja rib ter koncept „na naravi temelječe rešitve" (tam, kjer je to možno).
- Sanacijska dela v letu 2024 izvajajo koncesionarji.
- Dela so se začela takoj po podpisu pogodb, v oktobru 2024.