Poletje v galeriji
Vse ljubiteljice in ljubitelje umetnosti vabimo, da se nam v toplih poletnih mesecih pridružite na naših dogodkih v galeriji. V sklopu letošnjega Poletja v galeriji so v Slovenj Gradcu in na Ravnah na ogled tri razstave, pripravili pa smo tudi tri tematska predavanja. Vabljeni v našo družbo!
ČETRTEK, 13. JULIJ 2023, 18.00, KPM*
S POLJA NA POGRNJENO MIZO
Dokumentarno pričevanje modernega slikarstva Iveta Šubica
Hrana povezuje naravo z družbo in kulturo, kot táko pa jo je treba brati tudi v umetniških delih Iveta Šubica, kjer je navadno vključena v različne likovne motive, kot so omizja, portreti, delo na polju, celo v literarne ali partizanske motive. Do hrane je umetnik čutil globoko spoštovanje, saj je med vojno izkusil lakoto in pomanjkanje. Sam vešč kmečkih opravil, je v motivih upodabljal težko življenje kmetov iz Poljanske doline, hrana pa zato igra tudi simbolno vlogo, je namreč tista, ki nas druži ob vseh pomembnih prelomnicah človeškega življenja, od rojstva do smrti. Na predavanju bomo osvetlili simboliko in zgodovinsko ozadje Šubičevih osebno priljubljenih motivov.
Predava: kustosinja Petra Čeh
ČETRTEK, 20. JULIJ 2023, 18.00, KPM*
TRANSAVANTGARDA
Slovensko slikarstvo v 80-ih letih 20. stoletja
Slovenski slikarji, ki so bili sredi osemdesetih let preteklega stoletja na tak ali drugačen način povezani z Galerijo Equrna v Ljubljani, so bili nosilci tedaj aktualna slovenska umetnostna scena, ki se je uspešno vključila v aktualne tokove na mednarodnem likovnem prizorišču, zlasti v smislu neoekspresionizma in t. i. nove podobe, ki sta ju zaznamovali povratek k figuraliki v ekspresivni stilizaciji ter izpostavitev zasebne mitologije – izrazito vsebinsko in motivno poudarjanje ustvarjalčevega osebnega sveta, njegovih sanj, vizij. Stroge forme je nadomestila moč izraza in fantazije, povrnile so se klasične slikarske tehnike. Na stare položaje se je vrnil zgodovinski spomin, zagate estetskih opredelitev posameznih, med seboj silovito raznorodnih praks, pa je razreševal ohlapni termin postmodernizem.
Predava: kustos Marko Košan
ČETRTEK, 27. JULIJ 2023, 18.00, KPM*
DEKONSTRUKCIJA SAMOZADOSTNE FORME
Slovensko kiparstvo 80-ih in 90-ih let 20. stoletja
Slovensko kiparstvo je v osemdesetih, zlasti pa še na začetku devetdesetih let preteklega stoletja v Sloveniji z ustvarjalno invencijo v marsičem zasenčilo sočasno dogajanje v slikarstvu., saj se je sproščeno in odprto priklonilo pluralizmu likovnih praks kot izraziti tendenci preseganja stilnih omejitev v sodobni umetnosti. Vpliv zaključenih ciklov in posamezna dela Dube Sambolec in Matjaža Počivavška, zlasti pa odmev znamenite londonske St. Martin’s School of Art in ti. »novega angleškega kiprastva«, ki ga je v domače okolje izvirno prenašal profesor na akademiji Lujo Vodopivec, so bili za generacijo študentov sredi osemdesetih let nosilci svežega vetra, ki so razburkali postano mlako slovenske kiparske scene, v kateri se je pred tem filistrsko gojil ideal čistega modernizma.
Predava: kustos Marko Košan
*Predavanja se bodo odvila v pedagoški sobi Koroškega pokrajinskega muzeja in so za vse obiskovalce brezplačna.