Valvasorjeve nagrade, priznanja in diplome za leto 2020
Častno Valvazorjevo priznanje za Društvo Slovenska pot kulture železa za raziskovanje, ohranjanje in predstavitev dediščine kulture železa na Slovenskem in aktivno sodelovanje v združenju Srednjeevropska pot železa
Društvo Slovenska pot kulture železa je izšlo iz istoimenskega iniciativnega odbora, ustanovljenega leta 2003. V skrbi za raziskovanje, ohranjanje in promocijo železarske kulturne dediščine je povezalo slovenske muzeje, ki hranijo železarsko dediščino, izobraževalne ustanove, jeklarska in kovinskopredelovalna podjetja ter posameznike. Oblikovana je bila skupna promocijska pot s potencialom in ambicijo za razvoj turistične poti Slovenska pot kulture železa, ki je bila med letoma 2007 in 2012 s Srednjeevropsko potjo železa uvrščena na seznam evropskih kulturnih poti.
V uspešnem sodelovanju so nastale številne razstave v posameznih institucijah, pa tudi medinstitucionalne razstave, izdane so bile publikacije in organizirani simpoziji. Poudariti je treba pomen prve skupne razstave Tri tisočletja železarstva na Slovenskem v letu 2008, ob kateri je izšel tudi katalog v slovenskem, angleškem in ruskem jeziku. Razstava je gostovala v sodelujočih muzejih in tudi v muzejih na Madžarskem in v Rusiji. Društvo je na Ravnah na Koroškem soorganiziralo mednarodne posvete v letih 2006, 2015 in 2018. Zadnji posvet – 14. mednarodni simpozij ERBE o kulturni dediščini geologije, rudarstva in metalurgije v knjižnicah, arhivih in muzejih – je bil vključen tudi v praznovanje 400. obletnice začetka jeklarstva v Mežiški dolini. S sodelovanjem na srečanjih združenja Srednjeevropska pot železa je dediščina slovenskega jeklarstva postala prepoznavna tudi v evropskem prostoru. Leta 2015 je društvo za Slovenijo sopodpisalo memorandum o varovanju rudarske in metalurške dediščine v srednjeevropskem prostoru, in sicer kot pobudo, naslovljeno na evropsko komisijo in evropski parlament.
Rezultati delovanja društva Slovenska pot kulture železa so izjemen prispevek k pozitivnemu odnosu do tovrstne dediščine na Ravnah na Koroškem in na Slovenskem nasploh. Gre za odmevno promocijo železarske kulturne dediščine doma in v tujini ter za aktivno sodelovanje v združenju Srednjeevropska pot železa.
Vodstvo skupine SIJ in odvisnih družb: Andrey Zubitskiy, Borut Urnaut, mag. Branko Žerdoner, za posebne zasluge pri ohranjanju železarske in jeklarske dediščine na Ravnah na Koroškem in na Jesenicah, za njeno promocijo in podporo Slovenske poti kulture železa
Vodstvo Skupine SIJ in odvisnih družb je v svoji strategiji sponzorstev in donacij podporo jeklarski dediščini opredelilo kot ključno za kulturo. Aktivno je sodelovalo pri obeleženju različnih dogodkov (150-letnica Kranjske industrijske družbe na Jesenicah in 150-letnica industrijske proizvodnje jekla na Slovenskem, 400-letnica jeklarstva v Mežiški dolini). Zaslužno je za prenos kulturne dediščine nekdanjih podjetij Železarne Ravne in Železarne Jesenice (danes družb SIJ Metal Ravne in SIJ Acroni iz Skupine SIJ) v hrambo in upravljanje Koroškega pokrajinskega muzeja in Gornjesavskega muzeja Jesenice ter za promocijo kulturne dediščine.
Na Ravnah na Koroškem je družba že pred dvema desetletjema na občino Ravne na Koroškem brezplačno prenesla v last območje stare železarne in s tem omogočila razvoj muzejske interpretacije jeklarske dediščine. Skupina je aktivno sodelovala pri nastanku in izvedbi stalne postavitve z naslovom Mati fabrika – Železarna Ravne. Tudi na Jesenicah družba že desetletja sodeluje pri varovanju tehniške dediščine, predvsem kot podpornica razstavnih projektov. Skupina je s sodelovanjem pri razstavnih in promocijskih aktivnostih, z donacijami gradiva in finančnimi sredstvi omogočila ohranitev tehniške dediščine jeklarstva in obogatila dejavnost obeh muzejev. S tem je izkazala svoj družbeno odgovoren odnos do tovrstne kulturne dediščine. Zgodovina železarstva in jeklarstva je tako na Ravnah na Koroškem kot na Jesenicah s podporo v okviru Slovenske poti kulture železa povezana tudi s širšim slovenskim in evropskim prostorom.
Vodstvo Skupine SIJ in odvisnih družb je podporo jeklarski dediščini opredelilo kot ključno in jo tudi aktivno udejanja. Zaslužno je za prenos kulturne dediščine nekdanjih železarskih podjetij v hrambo in upravljanje muzejev, za podporo Slovenske poti kulture železa in za promocijo kulturne dediščine.
Nagrade je podelilo Društvo muzealcev Slovenije v Velenju, v petek, 17. septembra 2021.
V dvorani Glasbene šole v Velenju, tamkajšnjem odru je s ponosom prevzel častno Valvazorjevo priznanje, ki ga je dobilo društvo Slovenska pot kulture železa Maksimiljan Večko, sicer tudi častni občan Občine Ravne na Koroškem.
Častno Valvasorjevo priznanje, ki ga podeljuje Slovensko muzejsko društvo, je v petek prejelo tudi vodstvo skupine SIJ in odvisnih družb - Andrey Zubitsky, Borut Urnaut in mag. Branko Žerdoner za posebne zasluge pri ohranjanju železarske in jeklarske dediščine na Ravnah na Koroškem in na Jesenicah, za njeno promocijo in podporo Slovenski poti kulture železa.
Utemeljitve so izpisane iz knjižice Valvasorjeve nagrade, priznanja in diplome za leto 2020.