Sijaj jekla nova stalna razstava na Ravnah
Nova stalna razstava Koroškega pokrajinskega muzeja, Muzeja Ravne na Koroškem v prostorih štauharije Stare železarne na Ravnah na Koroškem, ki so jo uradno odprli prejšnji teden in, po kateri so se obiskovalci že sprehodili, si jo ogledali pod javnim vodstvom avtorice razstave dr. Karle Oder, nosi naslov Sijaj jekla. Muzej jo je v sodelovanju z več partnerji pripravili ob lanski 400-letnici jeklarstva v Mežiški dolini. Razstava Sijaj jekla, 400 let jeklarstva v Mežiški dolini – Napredek, krožno gospodarstvo, posluh za okolje je umeščena v prostore nekdanjega proizvodnega obrata, imenovanega štauharija Stare železarne. Stavba je zaščitena kot kulturni spomenik in je zadnji dve desetletji v lasti ravenske občine.
'Stalna razstava na Ravnah na Koroškem je torej na ogled javnosti. Veliko ljudi, ustanov in podjetij je pripomoglo k njenemu sijaju na območju Stare železarne. Strokovnjaki različnih strok, kustosi, zgodovinarji, metalurgi, strojniki, … fabriški delavci - vodstvo in zaposleni, arhitekti in oblikovalka, lektorji, prevajalci, člani Slovenske poti kulture železa in Evropske poti železa, sodelavci iz muzeja' pove dr. Karla Oder.
Razstava oriše 400-letno tradicijo jeklarstva v Mežiški dolini ter hkrati predstavlja metalurške procese in naprave za proizvodnjo jekla in jeklenih izdelkov, aktualne dosežke Skupine SIJ - Slovenska industrija jekla, njeno skrb za zaposlene in okolje ter sodelovanje z lokalno skupnostjo. Razstavo spremlja bogato slikovno gradivo, ob katerem so razstavljeni izbrani stroji, naprave in izdelki, ki jih je muzeju že v preteklosti podaril Metal Ravne, ob nastanku razstave pa še Skupina SIJ. Zasnovali so jo v sodelovanju z Narodnim muzejem Slovenije in Naravoslovnotehniško fakulteto Univerze v Ljubljani ter s podporo Občine Ravne na Koroškem, ministrstva za kulturo in Skupine SIJ.
Na odprtju so poleg avtorice razstave dr. Karle Oder, direktorja Koroškega pokrajinskega muzeja mag. Tadeja Pungartnika spregovorili še Alojz Buhvald, izvršni direktor za predelavo jekla, ki je poudaril, da se s ponosom ozirajo na korenine jeklarstva v Mežiški dolini. Dr. Pavel Car, direktor Narodnega muzeja Slovenije, je izrazil zadovoljstvo za dobro sodelovanje in ponovno objavo nekaterih vsebin z razstave Ko zapoje kovina, nastale v sodelovanju z Naravoslovnotehniško fakulteto Univerze v Ljubljani ob 100. obletnici univerze.
Finančno podporo so dali Občina Ravne na Koroškem, Ministrstvo za kulturo RS in Skupina SIJ. Župan Občine Ravne na Koroškem je poudaril, da so Ravne na Koroškem zaznamovane z železarstvom, mesto in občina sta rasla zaradi fabrike in še naprej rasteta ob fabriki, zato bomo z veseljem pokazali širši javnosti in domačim obiskovalcem to zanimivo razstavo.
Razstavo so odprli in trak slovesno prerezali Maksimilijan Večko, častni občan Občine Ravne na Koroškem in predsednik Slovenske poti kulture železa, prof. dr. Jakob Lamut, upokojeni dekan Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in dr. Tomaž Rožen, župan Občine Ravne na Koroškem.
Program je obogatil vibrafonist Vid Jamnik ter moderatorka Janja Širnik.
Foto: Dobran Laznik