Novi koronavirus SARS CoV-2 in bolezen COVID-19
Kaj sploh vemo o bolezni covid-19?
Kaj je COVID-19? koronavirusi (CoV) predstavljajo družino virusov, ki pri človeku lahko povzročijo od blagih prehladov do hudih pljučnic. Novi koronavirus je domnevno preskočil na človeka iz netopirjev.
Kako se prenaša? s kapljičnim prenosom. To pomeni, da se nahaja v kapljicah, ko okužen človek kiha, kašlja, govori ali se smeje. Virus se ne more prenašati preko nepoškodovane kože. Za okužbo mora priti stik z našimi sluznicami: očmi, nosom ali usti. Te kapljice po nekaj sekundah padejo na tla in se ne prenašajo na velike razdalje, zato se zavarujemo tako, da smo na razdalji vsaj 2 metra drug od drugega.
Kako se kaže bolezen? vročina, kašelj, in težave z dihanjem (občutek, da človek ne dobi dovolj zraka, bolečine v prsnem košu,...). Pogosti so tudi boleče žrelo, izrazita utrujenost in slabo počutje, ter bolečine v mišicah ali sklepih. Pojavijo se lahko tudi glavobol, bolečine v trebuhu, driska, bruhanje. Ker so simptomi in znaki nespecifični in lahko podobni drugim boleznim (gripa, prehlad, druge respiratorne okužbe, alergije…) ni možno brez laboratorijskega testa vedeti, ali je človek okužen ali ne. Vsak primer se obravnavamo, kot da je okužen z novim koronavirusom.
Kako dolga je inkubacijska doba? praviloma 2–7 dni (najdlje 1–14 dni).
Kako dolga je doba kužnosti? glede kužnosti se domneva, da traja od dne pred začetkom bolezni do 2 dni po prenehanju simptomatike, najmanj pa 10 dni, in zato ostaja nedoločena.
Kako se bolezen zdravi? Zdravljenje poteka simptomatično, to pomeni v obliki blažitve bolezenskih težav, npr. z antipiretičnimi sredstvi. Cepljenje ni na voljo.
Kdo je ogrožen? Ogrožene so predvsem osebe, ki so bile v tesnem stiku z osebo, obolelo ali umrlo zaradi okužbe z novim koronavirusom (npr. družinski člani, medicinsko osebje brez ustrezne zaščitne opreme) ter oboleli s pridruženimi boleznimi.
Kako ravnati ob sumu na okužbo? Ko opazite znake ali simptome
- Poskrbite, da morebitne okužbe ne širite naprej. Če sicer hodite v službo, ostanite doma. Umaknite se od ostalih članov gospodinjstva v ločen prostor.
- Kontaktirajte svojega osebnega zdravnika, ki bo presodil, ali je potrebno testiranje, in dal nadaljnja navodila.
- Če je potrebno testiranje, se boste z osebnim zdravnikom dogovorili o tem, na kateri testni točki boste lahko to opravili in kako priti do tja.
- Če so vaši simptomi blagi in ne spadate v rizično skupino, se bo morda zdravnik odločil, da testiranje ni potrebno in da lahko bolezen prebolite v domači oskrbi. V tem primeru se ravnajte po njegovih navodilih in navodilih za oskrbo bolnika doma.
- Če osebni zdravnik ni dostopen pokličite dežurno službo ZD Ravne 02 8705 278. Če je vaše stanje tako resno, da potrebujete nujno medicinsko pomoč (nenadna zelo visoka vročina, gnojno izkašljevanje, težave z dihanjem), pokličite 112.
Nasveti za zaščito vaših sostanovalcev v 14-dnevnem roku, če ostanete v izolaciji/karanteni
- Pogosto si umivajte roke z vodo in milom dlje od 20 sekund in po možnosti uporabljajte brisače za enkratno uporabo ali svojo brisačo, ki je namenjena samo vam.
- Upoštevajte higieno kihanja in kašlja. Kašlajte ali kihajte v papirnat robec (ki ga je treba potem takoj odvreči v ločene odpadke) ali v komolčni zgib.
- Umivanje rok je vsekakor potrebno po kihanju in kašljanju ter po vsakem obisku stranišča, po potrebi si roke nato še razkužite. Stranišče in vse kljuke/ročaje v stanovanju ter
- armature vsak dan čistite z običajnimi čistili.
- Ob pogovorih upoštevajte varnostno razdaljo 2 metrov.
- Po možnosti se zadržujte v ločenih prostorih, če živite skupaj z drugimi osebami. Ob neposrednem stiku lahko svojo okolico ščitite z nošenjem zaščitne maske za usta in nos.
https://www.nijz.si/sl/navodila-za-ciscenje-in-razkuzevanje-prostorov-izven-zdravstvenih-ustanov-v-katerih-se-je-zadrzeval
Viri:
Mladi zdravniki Slovenije https://mladizdravniki.si/
NIJZ nijz.si
Vlada RS gov.si
Društvo študentov medicine Maribor http://www.medicinec.si/
Društvo študentov medicine Slovenije