Novinarska konferenca o 400 letnici jeklarstva v Mežiški dolini
Leto 2020 bo v Mežiški dolini zaznamovano s kopico dogodkov, s katerimi se bomo poklonili bogati jeklarski tehniški in kulturni dediščini.
Pridobivanje in obdelovanje kovin ima v slovenskem prostoru zelo razgibano zgodovino. Korenine tega bogatega izročila segajo tisočletja v preteklost, ko je v dobi rimskega imperija današnje območje Mežiške doline bilo del Noriškega kraljestva, in slovelo po kakovostnem »noriškem jeklu«. Tudi v srednjem veku so v bližini trga Guštanj omenjene kovačnice in žebljarne. Rast in razvoj te dejavnosti je prerasla v eno najpomembnejših gospodarskih panog na Slovenskem. Prve fužine je v Mušeniku pri Črni leta 1620 zgradil Melhior Puc. V 18. stoletju je tam in v Mežici grof Franc Xaver Thurn postavil nove železarske obrate in iz Velikovca sem prenesel še žebljarno, ki je postala pomembno železarsko podjetje na Koroškem, Črna pa gospodarsko središče Mežiške doline. Na Prevaljah so podjetni bratje Rosthorn leta 1835, kot prvi v takratni monarhiji, začeli s proizvodnjo železniških tirnic, najpomembnejša inovacija železarne na Prevaljah je bila iznajdba uporabe rjavega premoga pri metalurškem postopku v pečeh pudlovkah, kar je vplivalo na razvoj metalurgije v celotni Evropi, Prevalje pa so v 19. stoletju postale železarsko središče doline. V zadnjem stoletju je vodilna vloga v jeklarski proizvodnji pripadla Ravnam na Koroškem in danes moderni jeklarni, ki nenehno skrbi za razvoj in z inovativnimi pristopi krepi industrijsko proizvodnjo jekel vrhunske kakovosti.
V jubilejnem letu 2020 želimo opozoriti na pogosto prezrto vlogo jeklarstva, z različnimi dogodki, na različnih prizoriščih, v vseh občinah Mežiške doline, ter tako nagovoriti čim več ljudi.
Dogodke, ki sodijo v sklop praznovanja, bomo s posebnim logotipom avtorja Roka Medveška, sporočali sproti prek ustaljenih kanalov obveščanja Občine Ravne. (TiC Ravne, fb Občina Ravne na Koroškem, Lokalni utrip na www.ravne.si)
Fotografije iz Metala: avtor Tomo Jeseničnik, arhiv SIJ Metal Ravne.
Zgodovinski slikovni material: hrani Koroški pokrajinski muzej, Muzej Ravne na Koroškem.