Ob deseti obletnici Festivala solzic pohod v Pekel in po Vorančevi poti
Vorančeva pot se prične v centru Kotelj. V parku je postavljen bronast kip Pobiča s solzicami, obrnjenega proti Preškemu Vrhu. Od tam vodi pot v globačo Pekel, kjer je Voranc pasel in od koder je materi prinesel dehtečih solzic.
Pekel je grapa oz. globača z imenom »Pekel«. Leži med kmetijama Kogelnik in Kumer (Šapek) v zaselku Podgora pod Uršljo goro in je danes pravzaprav gozdni oder, ki ga je postavilo Društvo Solzice Ravne, da bi ga obudili v življenje zaradi Festivala solzic. Stoji na avtentičnem prostoru tistega Pekla, ki ga poznamo iz Prežihove črtice »Solzice«. Sestavlja ga škorjača – iz drevesne skorje postavljeno bivališče, v katerega so se nekoč zatekali drvarji, ko jih je v gozdu zalotil dež ali jih je ulovila tema, in nekaj klopi. Zraven sta še leseno korito in tabla, ki opozarja, da je obiskovalec vstopil na prostor Prežihovega Pekla; da pa se bo lažje spomnil vsebine »Solzic«, je knjiga Solzice spravljena v kovinskem »nabiralniku« in na voljo vsakomur, ki želi izvedeti, kako je bilo nekoč na tem prostoru, za katerega je Prežih v Solzicah zapisal: »Na koncu našega polja je bila grda, temačna globača, ki so ji rekli Pekel. Bila je podobna globokemu kotlu, obdana od treh strani s strmimi bregovi, le na eni strani je imela žrelo, ki pa se je izgubljalo v črno, skrivnostno lesovje«.
V času Festivala solzic je do tja voden pohod pod taktirko dolgoletnega vodnika in planinca Lojzeta Pristavnika, ki ne samo, da pelje udeležence varno do cilja, poda jim še veliko znanja in zgodb, ki so vezane na poduršeljski svet in okolico, na Kuharjeve in Kotlje.
Tudi tokrat se je kar precej pohodnikov odpravilo na pohod. Nekateri prvič, drugi že večkrat. Nekaj pa jih je na pot odšlo po celotni Vorančevi poti in se jim pridružilo kasneje v globači, ob potočku in ob solzicah, ki ravno zdaj dehtijo tam.
Sprejem v Peklu je turistična zgodba in nepozabno doživetje na gozdnem odru, avtentičnem prostoru iz Prežihove črtice Solzice. Je preplet literature, dediščine, ljudskih zgodb, kulinarike, tradicije in avtentičnosti kraja, ki jo pripravijo gostitelji peklenščki in Lucifer.
V Peklu je pohodnike čakala tudi ''peklenska kulinarika'': hudičeva slina, človeški grehi, peklenski namaz in Satanova jajca.
Foto: Nada Bernarda Zlodej in Lidija Jakopin