Nina Stopar – Obrazi tišine
Na prvi februarski dan so v razstavišču Koroške osrednje knjižnice dr. Franca Sušnika odprli razstavo vsestranske umetnice, domačinke Nine Stopar.
Ambientalno zastavljena razstava Obrazi tišine predstavlja tišino (stillness) kot stanja notranje izpolnitve, ki vselej poteka skozi pot osebne osvoboditve in je značilna za meditacijske prakse. Prav tako je čas tišine in spokojnosti tudi zima. Avtorica Nina Stopar pravi: »S slikami upodabljam, kar je onkraj identifikacije, in se vračam k izvoru giba, barve in črte kot čiste predpojmovne abstraktne geste. Lahko rečem, da je moja umetnost embrionalna, če prikazuje potencialnost predkonkretnega, kot ples med vsem in ničemer. V tišini, ki ni prazna, je praznina, ki ni tiha. Bel prostor polnijo tudi instalacije, narejene iz najdenih, zavrženih predmetov, ki nasprotno izražajo potencialnost nečesa, kar je izgubilo vrednost, kot morda tišina.«
Nina Stopar – profesorica slovenskega jezika in filozofije, pesnica, vizualna umetnica in plesalka. Leta 2007 je diplomirala na ljubljanski Filozofski fakulteti in na isti ustanovi leta 2016 zaključila še magistrski študij z delom Sodobna umetnost v filozofski refleksiji pod mentorstvom dr. Leva Krefta. Po skoraj desetih letih poučevanja se je preusmerila na področje vizualne umetnosti in leta 2021 zaključila še magistrski študij slikarstva na ljubljanski ALUO z delom Slikarstvo telesa kot duhovna sprememba v času nedoločenosti pod mentorstvom prof. Sergeja Kapusa in dr. Leva Krefta. Odtlej se ukvarja z raznovrstnimi ustvarjalnimi praksami, od klasičnega slikarstva do slikanja s telesom in performansi, plesa in poezije. Predstavila se je na enajstih skupinskih razstavah v Sloveniji in tujini ter na treh samostojnih razstavah. Obrazi tišine je njena četrta samostojna razstava. Trenutno živi in ustvarja v Žerjavu, v Občini Črna na Koroškem.
Razstavo je skozi besede popeljala umetnostna zgodovinarka iz ravenske knjižnice Simona Vončina, skozi glasbo pa izjemna vokalistka in glasbenica Zala Črešnik.
Razstava bo na ogled do četrtka, 29. februarja 2024.