Tudi v Pliberku so se spomnili Prežihovega Voranca
Okrogla miza v Muzeju Wernerja Berga
30. oktobra 2023 je bila v Muzeju Wernerja Berga v Pliberku okrogla miza na temo »Werner Berg sreča Prežihovega Voranca: Paralele v likovnem in literarnem ustvarjanju«. V zanimivi diskusiji so sodelovali: Mirko Messner, kulturno-politični aktivist, publicist in slavist; Mirko Osojnik, upokojeni strokovni sodelavec Koroškega pokrajinskega muzeja in tajnik Prežihove ustanove; Harald Scheicher, zdravnik in slikar, vnuk Wernerja Berga; Karl Vouk, arhitekt in slikar.
Zanimiv dogodek v znanem pliberškem muzeju je privabil kar dosti ljudi in tudi zato je okrogla miza lepo izzvenela. Bilo je prisotnih nekaj več kot 40 obiskovalcev in samo dva nista razumela oz. govorila slovensko, vnuk Wernerja Berga, ki je bil sogovornik na okrogli mizi, in neka mlajša gospodična. So pa zadevo zelo elegantno rešili, ker je za diskutanti sedel prevajalec, priključila pa se mu je tudi mlada gospodična, ki edina v publiki ni obvladala slovenščine, in so bili vsi zadovoljni. Zelo se je izkazal tudi Mirko Messner, sin slavista in pisatelja Janka Messnerja. On je diplomiral s svojo disertacijo Prežihov Voranc in kmetje (Prežihov Voranc und die Bauern / Mirko Messner. - Celovec : Slovenski znanstveni inštitut, 1980. - 215 str. (Disertacije in razprave / Slovenski znanstveni inštitut) in je tudi povedal veliko zanimivega. Mirko Osojnik je zbranim predstavil življenje in delo našega velikega pisatelja in opozoril tudi na karantansko poreklo Kuharjev, saj je njegov praprapraded prišel v Kotlje iz Male vasi pri Globasnici na avstrijskem Koroškem. Vnuk slikarja Berga Harald Scheicher pa je na zanimiv način predstavil življenje in delo svojega deda. Werner Berg se je rodil 11. 4. 1904 v nemškem Elberfeldu in je že kot mladenič želel postati slikar. Zaradi neugodnih razmer po 1. svetovni vojni tega ni mogel uresničiti in se je izučil za trgovca. Na Dunaju je potem študiral državoslovje, leta 1927 pa je končno začel študij slikarstva na dunajski akademiji likovnih umetnosti, dokončal pa ga je na akademiji v Münchnu. Leta 1929 je spoznal južno Koroško in se leta 1931 z ženo naselil na kmetiji Rutar. Na novem domu je bil predvsem kmet in slikar, saj sta bila zanj umetnost in življenje neločljiva celota. Hitro je postal priznan in imel veliko razstav tudi v Nemčiji. Ko se je začela 2. svetovna vojna, pa njegov »primitivističen« slog Nemcem ni bil pogodu in so nekaj njegovih del razstavili na sramotilni razstavi »Entartete Kunst«. Leta 1942 so ga vpoklicali v vojsko in je odšel na Skandinavijo. Po vrnitvi z vojne je nadaljeval s slikanjem in postal kronist svoje Koroške, kmetov in delavcev. Sedaj so sledile številne razstave, današnji Muzej Wernerja Berga pa kaže široko prezentacijo del tega umetnika in je od leta 1981 po njegovi smrti voden kot fundacija.
Oba avstrijska slikarja, Harald Scheicher in Karl Vouk, sta dodala še svojo razlago umetnostnih del slikarja Wernerja Berga in bil je to res zanimiv večer. Resda sta si Prežihov Voranc in Werner Berg po nazorski usmeritvi bila dokaj različna, sta pa imela le toliko skupnega, da je Mirko Osojnik na koncu strnil vse te ugotovitve v sklep, da jima je bilo skupno troje. Oba sta bila velika umetnika, kmeta in borca za pravico.
Povezava: https://volksgruppen.orf.at/slovenci/stories/3230642/