Ravne na Koroškem in Kotlje odete v rožnato
Rožnati oktober je že tradicionalno svetovni mesec boja proti raku dojk, ki je najpogostejši rak pri ženskah. Z aktivnostmi želimo različne institucije povečati osveščenost o raku dojk. Europa Donna v oktobru že vrsto let pripravlja akcijo ovijanja dreves z rožnatimi pleteninami, rožnatimi pentljami, … Že v letu 2018 smo se jim pridružili tudi na Občini Ravne na Koroškem, Območni enoti Ravne NIJZ, Koroško društvo za boj proti raku, društva za samopomoč in občine v naši regiji, in Koroškem medgeneracijskem centru.
Rak dojk je visoko ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Zato je za zmanjševanje umrljivosti pomembno predvsem zgodnje odkrivanje bolezni, takojšnje učinkovito in vsaki bolnici prilagojeno zdravljenje.
Neda Hudopisk z NIJZ OE Ravne je povedala: »Za zgodnje odkrivanje raka dojk je pomembno redno mesečno samopregledovanje, ki pripomore k zgodnjemu odkrivanju raka dojk. Vsaka ženska bi morala že v mladosti začeti s samopregledovanjem in tako spoznati svoje dojke. Do menopavze naj bo to reden pregled vsak deseti dan po začetku menstruacije, kasneje pa na izbrani dan v mesecu.« Dodala je še, da je »pri samopregledovanju dojk treba skrbno pregledati in pretipati obe dojki in biti pozoren na zatrdline, spremembe v velikosti in obliki dojk ter barvi kože, uvlečenost bradavice ali izcedek iz nje ali zatrdline. Pri opaženih spremembah se je potrebno posvetovati z izbranim zdravnikom.«
V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli več kot 1300 žensk in okoli deset moških, več kot 400 žensk in nekaj moških pa umre. To pomeni, da vsak dan nekje v Sloveniji več kot tri ženske izvedo za diagnozo, vsaj ena pa umre; to pa niso samo številke, to so žene, mame, hčere, prijateljice in sodelavke. Vedeti moramo, da je rak dojk dobro ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Zato je za zmanjševanje umrljivosti pomembno predvsem osveščanje, zgodnje odkrivanje in takojšnje učinkovito zdravljenje.
Statistika kaže, da smo Korošice z Raven na Koroškem dobro obveščene in skrbimo za preventivo, smo osveščene in se na tem področju izobražujemo, posebej ta mesec pa zavedanje, da je preventiva dobra priložnost obvladovanja te bolezni, še dodatno krepimo. Po podatkih katalogov Zdravje v občini 2019 je bila pojavnost novih primerov raka na dojki v občini Ravne na Koroškem med leti 2011 in 2015 nižja od slovenskega povprečja, starostno standardizirana stopnja je znašala 95 primerov na 100.000 prebivalcev, v slovenskem povprečju pa 118 primerov na 100.000 prebivalcev.
Drevesa odeta v rožnato so mesec dni ovita in mimoidoče opozarjajo na pomen osveščanja o raku dojk.
Tudi na Koroškem in v Kotljah smo s 1. oktobrom 2023 ponovno ovijali v rožnato blago s pletenimi dodatki drevesa, ki kar kličejo mimoidoče, da se ustavijo in si pogledajo, kaj se dogaja. Na lokacijah pri Zdravstvenem domu Ravne in v mestnem središču so jih opremili tudi z informativnimi žepki z zdravstveno-vzgojnim gradivom in rožnatimi pentljami, ki so na voljo mimoidočim in opozarjajo na pomen osveščanja o raku dojk. Koroški medgeneracijski center je poskrbel za drevesa v Grajskem parku na Ravnah, v Trgu in v Kotljah ter na Čečovju. Območna enota Ravne NIJZ pa za drevesa okoli Zdravstvenega doma.
Vzemite si čas zase in z roza pentljo podprite naš skupni boj proti raku dojk.
ZAVEDAJMO SE POMENA SKRBI ZA SVOJE ZDRAVJE TUDI, KO SMO ZDRAVI!