Mednarodni dan jazza
Novembra 2011 je Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco) uradno razglasila 30. april za mednarodni dan jazza, da bi poudarila njegovo diplomatsko vlogo združevanja ljudi širom sveta. Letos smo ta dan na Ravnah na Koroškem obeležili s tremi prireditvami: likovno razstavo, koncertom in spletno premiero kratkega dokumentarnega filma na terasi Grajske kavarne Eleonora.
Likovna razstava ob mednarodnem dnevu jazza
Inspiracija vizualnih podob je bila glasba z zgoščenk Marko skače in Stick control.
Avtorji so učenke in učenci 7., 8. in 9. razreda pri izbirnem predmetu likovno snovanje na OŠ Koroški jeklarji in učenci 1., 2., 3. in 4. razreda likovnega krožka podružnične OŠ Kotlje.
Mentorici čudovitega ustvarjanja sta bili Katja Krejan in Irena Černovšek,
koordinatorica projekta pa Suzana Makič. Vse zelo zanimivo ustvarjanje je nastalo v produkciji Jazz Ravne in Zavoda Petida.
Na predvečer mednarodnega dneva jazza smo prisluhnili koncertu. Glasba ne potrebuje vedno drage produkcije in tisočih komplikacij, včasih je preprosta, ustvarjena, ko sediš na kavču v udobnih hlačah, srkaš vročo kavo in uživaš v družbi duše poleg tebe. Skozi kitaro, ki poleg čudovitega zvena strun, pod Mihaelovimi dlanmi prevzame še vlogo bobna in poln vokal, s katerim da Klara vedno prednost zgodbi kot razponu, v paket lovita še ritem, ob katerem se telo kar samo pozibava. Koncert se je dogodil v zasedbi vokalistke Klare Klančnik in kitarista Mihaela Hrustelja.
In kot tretje dejanje obeležitve Mednarodnega dneva jazza pod naslovom Stoletje slovenskega jazza še premierno predvajanje dokumentarnega filma Stoletje slovenskega jazza. V dokumentarnem filmu Toma Novosela sta svoje poglede na začetke in začetnike jazza na naših tleh predstavila legenda slovenskega jazz klarineta Borut Bučar in zgodovinar Izak Špajzer. Je slovenski jazz letos star 100 let? Morda celo več? Če še ni star sto let – kdaj pa bo? Tega verjetno ne bomo nikdar vedeli in tega odgovora tudi film ne ponuja. Ravno nasprotno - poraja nova in nova vprašanja.
Avtorji dokumentarnega filma: Tomo Novosel (kamera, režija, montaža), Franc Kokal, Robi Jamnik.
Robi Jamnik: 'Ker je jazz dejansko to, k čemur bi morali težiti mi vsi. Jazz je namreč – z en besedo - svoboda. Je svoboda izražanja, je pa hkrati ali predvsem tudi šola poslušanja. Na pravem jazzovskem koncertu nikdar ne vemo, kaj bomo slišali. A če prisluhnemo, potem tudi slišimo. In če slišimo, bomo verjetno razumeli. Tega, da poslušamo druge in jih skušamo razumeti, tega pa bi se morala naučiti vsa naša družba. In jazz nam pri tem daje lep zgled.'
Foto: Nika Hölcl Praper, #fotobeležNica