Projekt Ureditev (rekonstrukcija in sprememba namembnosti) muzeja v skednju ob Prežihovi bajti kandidira za sredstva Ministrstva za kulturo
Kulturni spomenik, kakršen je Prežihova bajta, ohranja na eni strani podobo tradicionalne koroške kmečke arhitekture, hkrati pa vsebinsko ohranja najbolj poznanega pisatelja socialnega realizma 20. stoletja Lovra Kuharja, bolj znanega pod psevdonimom Prežihov Voranc.
Prav na Preškem vrhu, v Kotljah in koroški pokrajini je Prežihov Voranc našel hvaležno snov za snovanje, ter ustvaril literarne bisere in svetu predstavil sebi tako ljubo Koroško. V Jamnici, Samorastnikih in Solzicah spoznavamo življenje ljudi in lepoto prostora med Peco in Uršljo goro, ter vedno znova razkrivamo radost in bolečino koroških ljudi. V Doberdobu podoživljamo strahote Soške fronte, ki jo je avtor doživel in preživel. Borba na tujih tleh, na domači zemlji in borba za boljše življenje je zaznamovala Vorančevo življenjsko in ustvarjalno pot, s katere se je vedno vračal na Preški vrh.
Dan po slovenskem kulturnem prazniku smo na Javni razpis Ministrstva za kulturo naslovili vlogo: Ureditev (rekonstrukcija in sprememba namembnosti) muzeja v skednju ob Prežihovi bajti, ki ob uspehu na razpisu skednju na Prežihovini obeta lepše čase, celovito prenovo in vsebinsko revitalizacijo.
Dela zajemajo odstranitev dotrajanih in izrabljenih oken, tlakov, ometov, pomožnih zidov, popolnoma prenovljene bodo ograje in obloge stopnic. Izvedena bodo zemeljska in kanalizacijska dela ter zunanja ureditev, betonska, zidarska, tesarska in fasaderska dela, ki predvidevajo izvedbo toplotne izolacije in nov ovoj stavbe. Novo bo tudi stavbno pohištvo in vrata, mizarska dela bodo odražala pomen lesene definiranosti z lesom kot najpomembnejšim gradbenim materialom. V sklop obnove in revitalizacije so zajeta še ključavničarska, kamnoseška in keramičarska dela.
Upamo, da bomo na Javnem razpisu za izbor kulturnih projektov na področju nepremične kulturne dediščine, ki jih bo v letih 2021–2022 sofinancirala Republika Slovenija tokrat uspešni, saj je celotna vrednost projekta 390.912,63 € z DDV.