3. december - mednarodni dan invalidov
DANES JE MEDNARODNI DA INVALIDOV, ki poteka pod geslom: »Zgradimo boljšo prihodnost: invalidom vključujoč, dostopen in trajnosten svet po COVIDu-19.«
V duhu epidemije koronavirusne bolezni je tudi mednarodni dan invalidov letos usmerjen predvsem v ozaveščanje glede tega problema v povezavi z invalidnimi osebami ter s tem tudi v razvoj družbe v prihodnosti.
Invalidne osebe predstavljajo eno izmed ranljivejših skupin, ki se jih je epidemija dotaknila v največji meri. »Zato mora iti tudi Slovenija po zastavljeni poti Konvencije o pravicah invalidov in usmerjati svoje delovanje v smeri še bolj vključujoče, dostopnejše in trajnostno razvojne družbe za invalide,« je v poslanici za javnost zapisal Dane Kastelic, predsednik Sveta za invalide Republike Slovenije.
V OBČINI RAVNE NA KOROŠKEM, OBČINI PO MERI INVALIDOV SPOMINJAMO NA MOŽNOST PRIDOBITVE EVROPSKE KARTICE UGODNOSTI ZA INVALIDE
Združeni narodi so leta 1992 razglasili 3. december za mednarodni dan invalidov, z namenom, da bi v najširši družbi spodbudili boljše razumevanje problematike povezane z invalidnostjo, s temeljnimi pravicami invalidov in z vključevanjem invalidov v družbo. Pomembno je zavedanje, da je invalidna oseba enakopravni in enakovredni člen družbe, ki lahko prispeva svoje najboljše moči in bogati politično, družbeno, gospodarsko in kulturno življenje.
Občina Ravne na Koroškem je že vrsto let ponosna nosilka naziva »Občina po meri invalidov«, ob današnjem mednarodnem dnevu pa bi vse invalidne občanke in občane želeli prijazno opomniti na možnost pridobitve Evropske kartice invalidov, da si s tem zagotovite kopico dodatnih ugodnosti.
Spomnimo: Invalidska kartica ugodnosti invalidom v državah EU omogoča uveljavljanje komercialnih popustov, ki so jim na voljo v posameznih državah.
Kartica je namenjena: slepim in slabovidnim, gluhim in naglušnim, gluhoslepim, gibalno oviranim osebam, osebam z motnjami v duševnem razvoju in težavami v duševnem zdravju in posameznikom/posameznicam z drugimi vrstami invalidnosti.
Vzpostavljena je spletna baza ugodnosti in mobilna aplikacija, ki ponuja nabor ugodnosti različnih komercialnih ponudnikov, ki so predstavljene na spletni povezavi www.invalidska-kartica.si, baze ugodnosti pa lahko najdete tudi preko mobilne aplikacije pod naslovom: »INVALIDSKA KARTICA«.
EU kartico ugodnosti lahko upravičenci dobijo na vseh upravnih enotah v Sloveniji, zahtevo za pridobitev kartice oddate osebno na upravni enoti, na območju katere imate prijavljeno stalno prebivališče. Vlogo vložite ustno, posebnega obrazca ni potrebno izpolnjevati. Obrazec izpišejo na upravni enoti, vi ga le podpišete.
Informacije o Evropski kartici ugodnosti za invalide in pridobitvi slednje najdete na povezavi:
UPRAVIČENCI DO INVALIDSKE KARTICE UGODNOSTI
Dobili jo bodo lahko vsi invalidi, ki so pridobili status ali pravice na podlagi invalidnosti skladno s predpisi, ki urejajo pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zaposlitveno rehabilitacijo in zaposlovanje invalidov, področje vojnih invalidov, družbenega varstva duševno in telesno prizadetih oseb ter predpisov s področja izobraževanje in usposabljanje otrok in mladostnikov z motnjami v telesnem in duševnem razvoju oziroma usmerjanju otrok s posebnimi potrebami kot otroci z motnjami v duševnem razvoju, slepi in slabovidni otroci, gluhi in naglušni otroci, gluhoslepi otroci, gibalno ovirani otroci in otroci z več motnjami.
Ravno tako bodo do invalidske kartice ugodnosti upravičeni posamezniki oziroma posameznice z odločbo o telesni okvari z najmanj 90% telesne okvare zaradi izgube vida ali najmanj 70% telesne okvare zaradi izgube sluha ali druge osebe s priznano najmanj 80% telesno okvaro, če se seštevajo in je najnižji odstotek za eno vsaj 70% po zakonu, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Kartico pa bodo lahko pridobile tudi gluhoslepe osebe, ki izpolnjujejo pogoje za opredelitev gluhoslepote po zakonu oziroma pravilniku, ki ureja tehnične pripomočke in prilagoditev vozila in invalidi po predpisih drugih držav članic Evropske unije.
Dokazila o invalidnosti ali telesni okvari, ki jih lahko upravna enota pridobi po uradni dolžnosti, jih vlagatelju ni treba prilagati.