Proslava ob krajevnem prazniku Kotelj
Krajevni praznik Kotelj ob zaključku Kuharjevih dnevov, v Kotljah pod mogočno lipo praznujejo na zadnjo oktobrsko nedeljo. Na križpotju ob vaških lipah pred pokopališčem v Kotljah stoji mogočen spomenik, ki so ga Hotuljci posvetili partizanskemu mitingu na zadnjo oktobrsko nedeljo leta 1943, ko so bile Kotlje en dan svobodne, ter vsem svojim padlim borcem in žrtvam fašističnega nasilja. To je dan na obuditev spomina na Kotlje sredi najhujše okupacije, ko so za en dan, ob pesmi, pogumu in goreči želji, postale svobodne. Ko je župnik ob prihodu partizanov z zastavo k maši moral popustiti slovenski besedi. Ko je bila mogočna lipa sredi kraja priča sklepu in jasnemu namenu - ta kraj JE in BO slovenski. Njim v spomin in slavo je to dan, ki ga v Kotljah obeležijo kot krajevni praznik. Letos mineva 76 let od Hotuljskega tabora, v spomin na srečanje partizanov v cerkvi in pod lipami leta 1943 s krajani v Kotljah. Spomnili smo se vseh žrtev in padlih za svobodo ter jih počastili z minuto molka.
Slovesnost se je pričela s prihodom Pihalnega orkestra železarjev Ravne in številnih praporščakov ter predstavniki Lovske družine Prežihovo.
Zbrane je nagovoril predsednik KS Kotlje Zvonko Gros.
V Kotljah so izredno ponosni na mlade, ki skoraj vsako leto popestrijo prireditev na zadnjo oktobrsko nedeljo. Nastopili so šolarji hotuljske podružnične šole in s svojim prisrčnim programom razvedrili in popestrili srečanje. Posebej prisrčni so bili vrtčevski otroci enote Levi devžej iz Kotelj. Za pravi vtis ob partizanski pesmi so poskrbeli tudi harmonikarji harmonikarskega orkestra KD Prežihov Voranc. Kulturni program je sooblikovala Janja Širnik.
Na svečani prireditvi ob krajevnem prazniku v Kotljah je župan občine Ravne, dr. Tomaž Rožen podelil Listino o priznanju Občine zaslužnemu in vsestranskemu Kotuljcu, dr. Branetu Breznikarju, slavnostni govornik pa je bil poslanec v državnem zboru RS, gospod Jani Prednik, ki je povedal: ''Tu, pri Prežihu na parni je začel Prežihov Voranc klesati svoje nesmrtne podobe samorastnikov'', piše na nizkem, grobo obdelanem kamnu pod lipo pri Prežihu. ''In točno to Hotuljke in Hotuljci so! Samorastniki, obrušeni od preizkusov življenja, ki ponosno vztrajajo na svojem. Zagotovo tudi nas Hotuljce čakajo podobne preizkušnje, ki so jih že premagovali naši predhodniki. V krvi so nam zapustili spoštovanje, trmo in voljo. Trdo voljo do življenja''.
Praznik Kotelj so Hotuljke in Hotuljci zaključili v druženju, klepetu in ob skupnem kosilu.