30. obletnica delovanja mešanega pevskega zbora Ludvika Viternika Strojnska Reka
Mešani pevski zbor Ludvika Viternika Strojnska Reka je ob 30. obletnici delovanja v Kulturnem centru Ravne na Koroškem pripravil jubilejni koncert.
So kraji, kjer se lahko v kulturi pohvalijo z uspešno folklorno skupino, pa oni, od koder nosi prepoznavnost harmonikarski orkester, pa mesta, kamor hodijo ljudje občudovat godbenike in mogoče baletnike; a Strojnska Reka – ta je danes znana po pevskem zboru!
Zakaj ravno petje, zakaj torej že 30 let v tej »dolinci prijetni« in na okoliških vzpetinah vznika peta pesem iz grl mešanega pevskega zbora?
Verjamemo, da je zavela na krilih duha iz preteklosti, velikega človeka in glasbenika, rojenega pri Prosenu v tem kraju, duhovnika Ludvika Viternika. Letos mineva okroglih 130 let od njegovega rojstva in 45 let od njegove smrti.
Zbor si je v letu 1999 tudi nadel ime po njem in naštudiral pesem Slovenska domovina, ki je postala njegova himna – in zagotovo ni veliko zborov, ki se lahko pohvalijo s svojo hvalnico. Naš zbor se lahko! Pa je na odru zadonela ta Viternikova pesem in kot vsaka himna zbudi v nas pripadnost drug drugemu, lepi peti pesmi in izhajajoč iz naslova tudi naši domovini.
Verjamem, da ste mnogi v dvorani poznali odpeto pesem na pamet in ste jo v mislih kar mrmrali z zborom. Kako tudi ne, saj so tam sedeli nekoč člani tega zbora, mogoče prav v času, ko ste to himno skupaj s prvim pevovodjem gospodom Marijanom Gerdejem naštudirali in prvič zapeli, še v topli in prijetni kmečki izbi pri Klošterniku!
Videli smo posnetek, star skoraj 20 let, s prvim pevovodjem Mešanega pevskega zbora Strojnska Reka g. Gerdejem. Zbor je z njim oral ledino, imel največje število pevcev, se udeleževal mnogih prireditev, tudi vseslovenskega srečanja pevskih zborov v Stični, se pobratil z zborom iz Stražišča pri Kranju itd.; to so pač podatki, ki kažejo veliko začetno vnemo in zanos zbora, ki ga je gospod Gerdej vodil kar 17 let, od leta 1987 do 2004.
Mešani pevski zbor Strojnska Reka je od leta 2004 do 2012 vodila pevovodkinja Jasmina Mandl, kot ste videli tudi na posnetku z revije Od Pliberka do Traberka 2007. Hudomušno istrsko Dajte, dajte so peli pevci takrat in jo pojejo še danes, se pa lahko sestav pod vodstvom Mandlove, ki je večino let vadil v gostilni Brigita, ponaša s tem, da je začel tematsko barvati svoje koncerte, npr. Slovanska ljudska pesem in Koroška ovset.
Leto 2012 tako spet velja za prelomno v zgodovini viternikov, saj je pred zbor stopila nova pevovodkinja, Metka Dobnik. Dobnikovo je v treh letih, kolikor je vodila pevce, doletela tudi zahtevna, odgovorna, a častna naloga, da je skupaj z zborom naštudirala njegov koncert ob 25-letnici, ki je bil leta 2013 prav tukaj v ravenskem Kulturnem centru.
Ne le iz drugih koroških krajev, celo iz daljne Belorusije pa prihaja zdajšnja pevovodkinja Tatiana Drabusheuskaya, ki je zbor prevzela pred tremi leti in je imela to čast, da mu dirigira še danes, ob njegovi tridesetletnici. Drabusheuskaya dokazuje, da je pesem univerzalna govorica, ki jo razume ves svet in ki povezuje, tudi sedanjost s preteklostjo zbora, od katere se z naslednjo pesmijo poslavljamo in jadramo v sedanji trenutek, ki pa bo nekoč spet delček zborove bogate zgodovine.
Visokemu jubileju Mešanega pevskega zbora Ludvika Viternika Strojnska Reka z zborovodkinjo Tatiano Drabysheuskajo, v katerega so bili danes na odru usmerjeni žarometi zaradi njegove 30-letnice, so se poklonili Jasmina in Joži Mandl ter Larisa Obretan s spremljavo. Moderatorka lepega večera je bila Janja Širnik.
Ob jubileju je zboru čestital dr. Tomaž Rožen, župan Občine Ravne na Koroškem ter jim podelil Gallusove značke.
Prejemniki Gallusove značke:
Bojan FERK, Gallus bronasta
Janja GORENŠEK, Gallus bronasta
Petra JANKO, Gallus bronasta
Natalija KRIVOGRAD, Gallus srebrna
Mateja MEKAČ, Gallus srebrna
Peter MERKAČ, Gallus srebrna
Franc OBRETAN, Gallus srebrna
Ivan ROŽIČ, Gallus srebrna
Maja PEŠL, Gallus zlata
Lidija VEČKO, Gallus zlata
Branko MERKAČ, Gallus častna