Predstavitev knjige Nostalgija in razstava del akademskega slikarja Benjamina Kumpreja
Monografija o nedavno preminulem slikarju Benjaminu Kumpreju je začela nastajati leta 2016 ob umetnikovi zadnji veliki razstavi z istoimenskim naslovom – Nostalgija – v Galeriji Ravne.
Benjamin Kumprej je bil gotovo eden najbolj prepoznavnih koroških in slovenskih slikarjev. Zaslovel je s krajinskim slikarstvom, z motivi Pece in Uršlje gore. Njegov prepoznaven slog sledi razvoju modernistične krajine v dvajsetem stoletju in je v svojem zadnjem ustvarjalnem obdobju posegel po povsem abstraktnih interpretacijah.
Benjamin Kumprej je bil samosvoj umetnik, kmet in učitelj, ki je živel življenje prepredeno s predanostjo umetnosti in zemlji, na robu slovenskega ozemlja, med obronki Uršlje gore, Pece in Pohorja. Rodil se je leta 1952 na Lešah nad Prevaljami, kjer je na domači kmetiji Pristov v objemu gotskih cerkva sv. Ane in sv. Volbenka živel, delal in ustvarjal do smrti letos spomladi.
Knjiga »Nostalgija«, ki jo je izdala Koroška galerija likovnih umetnosti s pomočjo koroških občin, prinaša monografsko študijo umetnikovega opusa umetnostnega zgodovinarja Jerneja Kožarja, pesmi Gašperja Bivška ter intervju z umetnikom Nika Kolarja. Knjigo je oblikovala Lidija Smolar, v njej pa je tudi 74 barvnih reprodukcij.
Predstavitev monografije je potekala v Galeriji Ravne in je bila pospremljena z razstavo umetnikovih del, ki bodo na ogled do 23. septembra, ter koncertom Andreja Ofaka in Boruta Morija.
Prisluhnili smo direktorici Koroške galerije likovnih umetnosti Andreji Hribernik. V imenu županov Mežiške doline je spregovoril župan Občine Ravne na Koroškem dr. Tomaž Rožen, ki je med drugim omenil veličino umetnikovega dela, njegov doprinos h koroški krajini, tako v delih, ki jih je zapustil, pa tudi kot pedagog-profesor na ravenski gimnaziji.
Monografijo nam je predstavil kustos Jernej Kožar. Avtor študije umetnikovega opusa je Niko R. Kolar, ki je tudi avtor intervjuja z umetnikom, knjigo pa je oblikovala Lidija Smolar.
Galerija Ravne je skoraj pokala po šivih, ker se je toliko ljudi udeležilo tega kulturnega dogodka. S tem so pokazali svoj pozitivni odnos do Kumprejevega umetniškega ustvarjanja, hkrati pa so se dostojno poklonili spominu na velikega leškega rojaka, ki mu je narava pomenila moč in energijo za nove in nove umetniške podvige.