Vinko Avsenak: Doberdob – po vojnih stopinjah Prežihovega Voranca
Nova odkritja: mar Prežihov Voranc sploh ni bil na Doberdobu?
Vojni roman Doberdob pisatelja Lovra Kuharja - Prežihovega Voranca je pretresljiva pripoved o trpljenju slovenskega vojaka na soški fronti in odnosu preprostih ljudi najrazličnejših narodov do vojne. Doberdob je mojstrska pesnitev slovenskega uporniškega duha in podoba junaškega, a nesmiselnega umiranja po strelskih jarkih in kavernah kraškega bojišča.
Roman je bil vse od pisateljeve smrti deležen številnih študij uglednih zgodovinarjev, predvsem književnih. Toda ko se je avtor, prof. Vinko Avsenak, ki že več kot trideset let proučuje zgodovino prve svetovne vojne, pred leti lotil te teme, je začel ob vsem spoštovanju do stroke, zgodovinske in literarno-zgodovinske, opažati, da se je ta v vseh letih po smrti Prežihovega Voranca premalo poglobila v pisateljevo vojaško pot, katere poznavanje pa odločno vpliva na razumevanje romana.
Prof. Vinko Avsenak je iz arhivskih vojaških dokumentov in s proučevanjem zgodovine graškega 27. pehotnega polka, v katerem je služil Prežihov Voranc, izbrskal nova spoznanja, ki ozadje in podlago Doberdoba, osrednjega slovenskega vojaškega romana, kažejo v precej spremenjeni luči. Toliko bolj, ker je pisatelj svojo mojstrovino, epopejo slovenskega vojaka v prvi svetovni vojni, zasnoval na podlagi lastnih doživetij v polku, v katerem je bilo kar 94 % vojakov nemške narodnosti. Avtor bo z besedo in bogatim slikovnim gradivom stopal po vojnih stopinjah Prežihovega Voranca, ki pa ne bodo vodile po bojiščih iz samega romana, marveč po pisateljevi pravi vojni poti.
KUHARJEVA DVORANA