Gledališče DELA kot primer dobrih praks
Na Ravnah na Koroškem že od leta 2012 deluje Gledališče DELA, ki s svojim delom naslavlja mlade v industrijskem in delavskem okolju in s svojimi programi v kulturno umetnostni vzgoji pomembno vpliva na izobraževanje otrok in mladine.
ZRC SAZU, Geografski inštitut Antona Melika, Univerza v Gradcu in Inštitut za geografijo in regionalno znanost so v letu 2022 izdali Katalog dobrih praks: Vključevanje mladih v industrijskih mestih, kamor se je kot dobra praksa uvrstilo Gledališče DELA.
Na seznam dobrih praks je vključenih 10 industrijskih mest v Avstriji in Sloveniji; pet primerov na vsaki strani meje. V Avstriji so primeri dobrih praks iz mest: Zeltweg, Bischofshofen, Wattens, Gmunden in Weiz. Na slovenski strani so izpostavljena mesta: Kočevje, Idrija, Velenje, Trbovlje inRavne na Koroškem. Vsem je skupno, da imajo bogato industrijsko dediščino in mlade, ki s svojimi načini delovanja izboljšujejo kakovost bivanja v mestnem okolju.
Kot so zapisali v katalogu so bila merila za izbor dvojna: dobra praksa mora izrecno naslavljati mlade in mora biti v industrijskem urbanem okolju. Prepoznavanje posamezne prakse kot »dobre« je podprto z različnih vidnih vidikov, kot so nagrade, medijsko poročanje, lokalne politike, strokovna mnenja, itd.
V katalogu so posebej poudarili projekte, ki naslavljajo industrijsko dediščino:
- predstava AHTI, šiht!, ki je bila uprizorjena v osrčju Štauharije
- tridnevni glasbeno-plesni spektakel VIVA LA FORMA ob jeklenih strukturah
- inovativen animirani film Pudlovka ob 400-letnici železarstva
- Železen teater, v sodelovanju s Srednjo šolo Ravne, kjer smo izdelali 2 jekleni lutki.
Gledališče DELA v svojem delovanju poudarja povezavo gledališča z delavsko kulturo in izpostavlja umetnost kot izmed vrst dela.
“Tebe smo potrebovali, delavec, dokler nismo ustvarili stroja. Tvoje kovaške roke in pamet, ki ti nikdar ne prigovarja, kako ničvreden in kako nadomestljiv si. Vidiš, delavec, tehnologija je prihodnost, ki ne potrebuje sonca, da lahko ustvarja. Tudi mi nikoli nismo potrebovali človeka, danes razumemo, ko pred nami stoji stroj. Delavec, številka, človek, karkoli že misliš da si, kaj boš sedaj?”
Maša Špiler, Gledališki list AHTI, ŠIHT!
Ob tej priložnosti. čestitamo vsem ostalim akterjem, ki izboljšujejo kakovost bivanja v industrijskih mestih. Industrijski značaj nas vleče naprej - mi se ne ustavimo!
Dostop do kataloga:
https://omp.zrc-sazu.si/zalozba/catalog/book/2005
Dostop do PDF:
https://omp.zrc-sazu.si/zalozba/catalog/view/2005/8253/1646-1
Vaše Gledališče DELA
gledal išče dela
Vir: VKLJUČEVANJE mladih v industrijskih mestih: katalog dobrih praks, Ljubljana: Založba ZRC, 2022 (avtor besedila o Gledališču DELA: Marko Senčar Mrdakovič)
Avtorica članka: Katja Vravnik